Przyzwyczailiśmy się już do tego, że sklepy stacjonarne umożliwiają nam zakupy na raty. Dotyczy to zwłaszcza sklepów ze sprzętem elektronicznym, AGD oraz sklepów oferujących droższe artykuły. Jednak, co z tymi klientami, którzy zakupy robią wyłącznie w sklepach online? To z myślą o nich powstały e-raty, czyli sprzedaż ratalna online. Wydaje się, że to rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby e-klientów.
Jak wyglądają zakupy ratalne w sklepie internetowym?
Sklepy działające w sieci mogą rozłożyć kwotę zakupu na dogodne raty. Operatorzy oferujący tego typu płatności podejmują współpracę z bankami, aby zapewnić klientom taką możliwość. Zakupy ratalne w sieci nie wiążą się z szeregiem formalności, jak to bywa w przypadku tradycyjnych sklepów. Cała transakcja przeprowadzana jest w sieci. Klienci nie muszą podpisywać żadnych dokumentów, odwiedzać banku, ani nawet wysyłać podpisanej umowy. Pieniądze natychmiast trafiają na konto sklepu, w którym dokonują zakupów. Jak to możliwe? Prześledźmy krok po kroku proces zakupowy.
Klienci wybierają określone towary i zaznaczają w metodach płatności e-raty. Muszą zaakceptować podsumowanie całej transakcji. Następnie wypełniają wniosek kredytowy. Mogą w nim określić liczbę rat, ich wysokość, podać swoje dane osobowe oraz wszelkie niezbędne informacje. Należy spodziewać się pytania o dochody, formę zatrudnienia oraz koszty utrzymania. Ważnym krokiem w całym procesie jest upoważnienie banku do sprawdzenia podanych informacji w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu bank jest w stanie zweryfikować nasze dochody oraz zdolność kredytową wynikającą z naszego oświadczenia. W przypadku zakupów nieprzekraczających kwoty 5 tysięcy złotych podstawą do takiej weryfikacji jest wyciąg z naszego rachunku. Po weryfikacji bank przyznaje pożyczkę albo odmawia jej udzielenia. Następnie klienci dostają informację w warunkach kredytowania. Oczywiście, warto się z nimi zapoznać, podobnie, jak z każdym dokumentem przed jego podpisaniem. Klienci nie składają rzecz jasna podpisu w fizycznej formie, ale zatwierdzają warunki pożyczki, więc godzą się na nie. Ostatnim krokiem jest przelanie niewielkiej kwoty na rachunek wskazany przez bank. Chodzi o weryfikację danych. Bank uruchamia pożyczkę po otrzymaniu takiego przelewu.
Zalety zakupów ratalnych online
Trudno nie dostrzegać rozmaitych zalet e-rat. Dzięki takiej możliwości, klienci mogą kupić towary, na które nie byliby w stanie wyłożyć całej kwoty. Rozłożenie płatności w czasie pozwala im wygenerować wyższą kwoty na zakup wymarzonego telewizora czy niezbędnej pralki. Mniejsze kwoty rat nie powodują aż tak dużego obciążenia budżetu domowego, jak jednorazowy wydatek. Warto wiedzieć, że zakupy ratalne w sieci wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim istnieje maksymalna kwota transakcji. Wynosi ona 20 tysięcy złotych. E-raty pozwalają nam na zakupy wyłącznie w sklepach polskich. Nie wszystkie sklepy oferują taką opcję. Warto, więc zwrócić na to uwagę. Kolejne ograniczenie dotyczy naszej zdolności kredytowej. Nasz wniosek kredytowy w pewnych sytuacjach może zostać potraktowany odmownie.