Lista Schindlera
Jednym z najważniejszych dzieł filmowych dotyczących zagłady Żydów w czasie drugiej wojny światowej jest Lista Schindlera, która opowiada o wydarzeniach, których akcja w głównej mierze miała miejsce w Krakowie.
Głównym motywem filmu jest ukazanie osoby Oskara Schindlera, niemieckiego przemysłowca, który w czasie drugiej wojny światowej dzięki swym staraniom uratował ponad tysiąc Żydów z krakowskiego getta. Na krakowskim Zabłociu mimo upływu tylu lat do dziś wznosi się budynek, który stanowił w czasie wojny fabrykę naczyń emaliowanych Oskara Schindlera. Władze Krakowa postanowiły otworzyć muzeum, które funkcjonuje już od 2010 roku .
Od chwili otwarcia Muzeum stało się jednym z najbardziej popularnych obiektów na terenie Krakowa, co przekłada się także na zakup wejściówek, gdyż w wielu sytuacjach bilety należy rezerwować przez internet z odpowiednim wyprzedzeniem. Zawsze można skorzystać ze specjalnej okazji, jaką jest bezpłatny wstęp do Muzeum, jednak jest on możliwy wyłącznie w poniedziałki, a ilość biletów jest w tym czasie ograniczona.
Zwiedzenie Fabryki Emalii Oskara Schindlera, dzięki bardzo interesującej i pouczającej wystawie, będzie znakomitą okazją do bliższego przyjrzenia się tej tragicznej historii zarówno naszego kraju , jak i przede wszystkim ludności żydowskiej. Ponadto może być to także znakomita okazja do rozszerzenia własnej trasy zwiedzania, gdyż nieopodal znajduje się dzielnica Kazimierz, która przez setki lat była enklawą ludności i kultury żydowskiej w Krakowie.