img

Kultura Indonezji - ciekawostki

Indonezja, a oficjalnie, Republika Indonezji jest unitarnym państwem wyspiarskim położonym w Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii. Stolicą tego kraju jest Dżakarta. Zajmuje archipelag siedemnastu tysięcy wysp i wysepek, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele z nich nie ma swojej nazwy. Kraj ten posiada ponad 250 milionów obywateli należących do 250 grup etnicznych i mówiących 600 dialektami. Najważniejszymi wyspami Indonezji są: Jawa, Borneo, Sumatra, czy Nowa Gwinea oraz Bali, czy Lambok. Jakie ciekawostki skrywa w sobie Indonezja?

Położenie Indonezji
Indonezja leży w tak zwanym pierścieniu ognia. Co to oznacza? Występuje tutaj ponad 500 wulkanów z czego 130 wykazuje aktywność wulkaniczna w dalszym ciągu. Jest to strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Jest to tak zwana strefa subdukcji, czyli miejsce w którym dwie płyty tektoniczne nasuwają się na siebie. Występują tutaj również strefuspreadingu, czyli oddalania się od siebie płyt litosfery. Na obszarze całego pierścienia ognia ma miejsce 80% większych trzęsień ziemi oraz jest miejscem, gdzie występuje 90% wszystkich aktywnych wulkanów.

Religie
Indonezja to największy islamski naród świata, ponieważ ponad 80% wszystkim mieszkańców tego wyspiarskiego kraju to muzułmanie – i tak jest od XV wieku. Religia ta zakorzeniona jest przez kupców muzułmańskich przybyłych z Indii. Jednak pierwsza religią, która wstąpiła na ziemie indonezyjskie był hinduizm, a cztery wieku po hinduizmie również buddyzm. Oprócz dominującego islamu występuje tu również protestantyzm – 5,8%, katolicyzm – 3% oraz pozostałe religie takie jak: hinduizm, buddyzm, konfucjonizm i inne.

Niepowtarzalne zwierzęta
Na terenach tego niezwykłego wyspiarskiego kraju żyją nie spotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt, między innymi warany z Komodo, nazywane również smokami z Komodo. Gady te uważane są za bezpośrednich potomków dinozaurów – mogą dorosnąć nawet do trzech metrów długości. Jakie zwierzaki możemy jeszcze spotkać na tych niezliczonych wyspach? Tereny te zamieszkują również nosorożce jawajskie, czarne makaki, dzioborożce, żółwie, tygrysy sumatrzańskie, papugi oraz wiele, wiele innych.

Jeziora wulkaniczne
Na terenie Indonezji, w rejonach Sumatry znajduje się Jezioro Toba – największe jezioro wulkaniczne świata. Jest wynikiem największej na świecie erupcji wulkanicznej, która miała miejsce niemal 70 000 tysięcy lat temu i była ona największa erupcją wulkaniczną znaną ludzkości.Długość jeziora przekracza 100 km, a na jego środku znajduje się wyspa Samosir, wielkością zbliżona do Singapuru. Na wyspie Flores, w kraterach wulkanu Kelimutu znajdują się trzy jeziora wulkaniczne, które mają różne kolory wody – Jezioro Starych Ludzi, Jezioro Młodych Mężczyzn i Dziewcząt oraz Zaczarowane Jezioro.

Świątynia Buddyjska
Świątynia Borobudur w Środkowej Jawie, w pobliżu miasta Megelang jest największą buddyjską świątynią na świecie. Zbudowana jest z 504 posągów i ponad 2500 paneli. Powstała między 750, a 850 r. n. e.. Świątynia ta została wzniesiona na podstawie mniejszego zamierzenia architektonicznego poświęconego Śiwie - jednemu z najistotniejszych dewów, czyli istot nadprzyrodzonych nieposiadających ciała, w hinduizmie.

Niezwykłe rośliny
W Indonezji, w okolicach Sumatry oraz Jawy występuje najbardziej śmierdzący kwiat świata – dziwadło olbrzymie. Podczas zakwitu wydziela ostry, nieprzyjemny zapach, przypominający zgniłe mięso, rozkład padliny. Najintensywniejszy zapach kwiat ten wydziela nocą przyciągając żerujące głównie w nocy padlinożerne chrząszcze. Woń rośliny można wyczuć z ponad 500 metrów.

Zobacz również