Tatry to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, ale również jest to jedno z ładniejszych pasm górskich w całej Europie. Śmiało możemy czuć się dumni z posiadanie w swoim kraju takiego właśnie skarbu. Podczas wszystkich długich weekendów Tatry są wręcz oblegane przez turystów, ale nie znając tych gór można mieć problem nie wiedząc gdzie najlepiej się wybrać. Zakładam, że osoby które nie wiedzą gdzie wybrać się w Tatry to przede wszystkim osoby, które w wędrówce górskiej są jeszcze początkujący. Tak więc jakie szlaki wybrać w Tatrach?
Co brać pod uwagę wybierając szlaki w górach?
Zastanawiając się nad wyborem najlepszego i najbardziej odpowiedniego szlaku dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Po pierwsze: jaka jest nasza kondycja fizyczna? Jest to ważne ze względu na to, że wiele szlaków nie będziemy mieli możliwości skrócić, a więc musimy dobrać odpowiednią ilość kilometrów dla siebie, trudność trasy i jej długość. Drugim czynnikiem na który koniecznie musimy zwrócić uwagę to nasze dotychczasowe doświadczenie w wędrówce górskiej – nie porywajmy się na trudne szlaki z zerowym doświadczeniem i brakiem wiedzy i umiejętności w tematyce gór. Na początek warto wybrać przede wszystkim łatwe szlaki i stopniowo podnośmy ich trudność.
Szlaki najprostsze
Najłatwiejsze szlaki dla osób początkujących w Tatrach to między innymi Droga nad Reglami, która ciągnie się przez wiele kilometrów, jest to raczej ścieżka spacerowa. Natomiast najłatwiejsze trasy w okolicach chyba najpopularniejszego tatrzańskiego miejsca, a więc Morskiego Oka prowadzą: z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko, znad Morskiego Oka na Czarny Staw pod Rysami lub na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. Oczywiście jeśli chodzi o kolejne spacerowe proste trasy, na które możemy wybrać się zarówno z rodziną i dziećmi czy psim przyjacielem domu to zdecydowanie Dolina Kościeliska lub Dolina Chochołowska.
O czym jeszcze pamiętać?
Zawsze wybierając się w góry, nawet jeżeli jest to prosta trasa tak zwana trasa spacerowa powinniśmy zabrać ze sobą podstawową apteczkę wyposażoną w środki opatrunkowe i niezbędne lekarstwa. Koniecznie powinniśmy mieć przy sobie także wodę i prowiant, kurtkę przeciwdeszczową gdyż pogoda w górach jest nieprzewidywalna i zapisany w komórce numer alarmowy do GOPR-u.