img

Jak nie popełnić gafy - czyli indonezyjski savoir-vivre

Indonezja jest krajem wyspiarskim, posiadającym niezwykle bogatą oraz różnorodną kulturę. Udając się do innego kraju, co więcej, znajdującego się na odległym wschodzie, o odmiennej kulturze, warto zaznajomić się z panującymi wśród tubylców zwyczajami i zasadami dobrego wychowania. Unikniemy przez to gaf, kłopotów i nie obrazimy niepotrzebnie tamtejszych mieszkańców. Musimy zdawać sobie sprawę, że większość tradycji i kanonów zachowania narzuconych jest przez najpowszechniejsza religię Indonezji – islam. Co robić, a czego absolutnie nie robić będąc w Indonezji?

Zasada lewej ręki
Zasada lewej ręki jest chyba jedną z najważniejszych reguł, czy też norm panujących na indonezyjskich wyspach. Z czego wynika ta zasada? Właśnie z religii dominującej, czyli z islamu. W kulturze tej lewa ręka uważana jest za nieczystą, dlatego do wszelkich kontaktów międzyludzkich zawsze używajmy prawej ręki. Podawanie, czy przyjmowanie czegoś za pomocą lewej ręki, uważane jest jako zniewaga, nawet jeżeli jest ono przypadkowe – reguła ta obowiązuje wszystkich, bez wyjątków.

Bez dotyku oraz gest przywołania
Kolejną zasadą dobrego wychowania, również wynikającą w dużym stopniu z religii, jest niedotykanie ciała osoby płci przeciwnej – tyczy się ona nie tylko obcych ludzi, ale również dobrych znajomych. Pogłaskanie, czy poklepanie po ramieniu uchodzi za niezwykle nietaktowne zachowania, a wręcz prowokację, dlatego warto zachować ten dystans. Jeśli chodzi o gest „podejdź do mnie” – całkowicie różni się od tego występującego w Europie. Dłoń skierowana do dołu, ze skierowanymi do dołu palcami, oznacza komunikat „podejdź do mnie”. W Europie taki gest uchodzi za nieprzyjazny i arogancki – w Indonezji jest odbierana bardzo uprzejmie i należy na nią reagować z grzecznością.

Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne są rzeczą niezbędną w słonecznej, upalnej wręcz Indonezji. Jednakże to co Europejczykom może się wydawać się „normalne”, nie koniecznie może w ten sam sposób być odbierane na wschodzie. Noszenie okularów w słonecznej Indonezji jest uważane przez mieszkańców za nieuprzejme. Zawsze należy pamiętać o ściąganiu ich podczas rozmowy, czy spotkania – dzięki temu unikniemy, tego, iż tamtejsi mieszkańcy nie będą się czuć nie swojo.

Zdejmowanie butów
Nieco mniej restrykcyjnie Indonezyjczycy traktują kwestie ściągania butów ich domach. Jednak warto się do tego zastosować, odwiedzając doy tamtejszych mieszkańców – ten gest jest zawsze mile widziany, ponieważ oznacza on poszanowanie miejscowych zwyczajów i szacunek do Pani domu dbającej przecież o porządek i czystość. W Indonezji nosi się lekkie buty (ze względu na klimat), a w każdej toalecie jest możliwość obmycia sobie stóp. Co więcej, zdjęcie butów przynosi ulgę kiedy chodzi się po zimnej podłodze, gdy na zewnątrz panuje nieludzki upał – dlatego, warto zastosować się do tego zwyczaju.

Spóźnialstwo
Indonezja jest rajem dla osób, które mają w zwyczaju się spóźniać. Dlaczego? Niektórzy mówią, że czas płynie tu wolniej, spokojniej, inaczej. Spóźnialstwo jest tu cechą niezwykle powszechną. Dlatego wybierając się do tego wyspiarskiego kraju, nie warto liczyć na punktualność środków komunikacji miejskiej, czy osób, z którymi się umawia. Takie zachowanie absolutnie nie jest źle widziane i nie wywołuje negatywnych emocji wśród tubylców. W krajach europejskich takie zachowanie jest wręcz niedopuszczalne. Jeżeli u nas takie emocje wywołuje spóźnialstwo, czujemy frustrację, bezsilność i rozgoryczenie - nie pozostaje nam nic innego jak to po prostu zaakceptować.

Zobacz również