Trudno wyobrazić sobie ferie czy wakacje w Zakopanem bez wycieczki na Gubałówkę. To jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli Zakopanego. Ze szczytu Gubałówki rozciąga się przed nami niemal cała panorama Polskich Tatr. Pasmo Gubałowskie położone jest w północno-zachodnim rejonie Zakopanego, a Gubałówka osiągająca 1126 m. n.p.m. jest jego najwyższym szczytem.
Jak tu dotrzeć?
Turyści mają dwie możliwości dotarcia na Gubałówkę. Pierwsza opcja jest dla bardziej aktywnych, którzy lubią górskie wędrówki. Na Gubałówkę prowadzi dobrze oznakowana droga z Krupówek. Wystarczy godzina intensywnego marszu, aby dotrzeć na szczyt bez większych trudności. Istnieje jednak inny sposób, by stanąć na Gubałówce. Od 1938 działa kolejka linowa o długości 1338 m. Łączy ona Krupówki z samym szczytem Gubałówki. Kolejka może jednorazowo przewieźć aż 120 osób, a podróż jest bardzo krótka i nie przekracza 5 minut.
Co czeka nas na szczycie?
Podstawową atrakcją Gubałówki są niesamowite widoki roztaczające się z jej szczytu. Możemy stąd zobaczyć całe Tatry, Zakopane i jego okolicę. Jednak nie brakuje i innych atrakcji. Gubałówka jest pełna restauracji, karczm oraz sklepów z pamiątkami. Targowisko pod Gubałówką niestety coraz bardziej odbiega od tradycji i kultury góralskiej, a staje się miejscem wypełnionym komercją. Jednak można tu wyłowić prawdziwe perełki rękodzielnicze i pamiątki, w których obecny jest duch Polskich Tatr.
Ogromna atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, jest kolejka grawitacyjna. Jej wagoniki jadą z prędkością do 25 km/h. Trasa kolejki jest niezwykle kręta. Ma długość 750 m. W trakcie przejażdżki można podziwiać tatrzańskie szczyty z zupełnie innej perspektywy. Na amatorów wrażeń i miłośników ruchu czekają także dwa parki linowe.
Gubałówkę warto odwiedzić szczególnie zimą. Działa tu wówczas snowpark oraz place zabaw dla dzieci. W szerokiej ofercie znajdują się przejażdżki skuterami śnieżnymi, tory saneczkowe i snowboardowe, a także dostarczające wiele zabawy wycieczki na rakietach śnieżnych. To prawdziwy raj dla fanów śnieżnych szaleństw.
Najbardziej przesiąknięte kulturą góralską miejsce na Gubałówce to kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pochodząca z 1971 roku drewniana kapliczka zachwyca swoim klimatem. Jej wnętrze w stylu góralskim zaprojektował Antoni Kenar, a sama kapliczka jest darem małżeństwa Bachleda-Księdzularz, którzy w ten sposób chcieli podziękować Bogu za ocalenie z wojennej zawieruchy