img

Borneo. Zderzenie z dziką naturą i atrakcje Kuching.

Borneo to duża wyspa, której obszar podzielony jest między trzy państwa: Indonezję, Malezję oraz Brunei. W znacznej części pokryta jest gęstymi lasami równikowymi, stąd często obszar ten nazywany jest „płucami ziemi”. Choć liczy sobie aż 15 milionów mieszkańców, to prawdziwe królestwo tworzą tu zwierzęta, głównie orangutany, zamieszkujące lasy równikowe.

Królestwo dzikich zwierząt

Orangutany, małpy człekokształtne zagrożone dziś wyginięciem objęte są na Borneo szczególną ochroną. Nic dziwnego. „Orang hutan” w języku malajskim oznacza „leśnego człowieka”, a gatunek ten ma z ludźmi wiele wspólnego. Na Borneo w mieście Kuching znajduje się niezwykle ciekawe Centrum Rehabilitacji Orangutanów. Turyści mogą tu zobaczyć na żywo i poobcować zarówno z orangutanami, jak i przedstawicielami setek innych gatunków małp. Dzika i przepiękna dżungla na Borneo jest również domem innego unikatowego gatunku zwierząt. Słoń indyjski karłowaty to jeden z najmniejszych, a zarazem najbardziej delikatnych gatunków słoni. On również pozostaje w stanie zagrożenia.

Atrakcje turystyczne Kuching

Jednym z najbardziej interesujących miast Borneo jest Kuching. Ta stolica Sarawak jest po prostu wyjątkowa. Żadne inne miasto w Malezji nie jest tak romantyczne i nie posiada tak bogatej historii. Mieszkańcy Kuching cieszą się życiem i są dumni ze swojego fascynującego miasta, co znajduje odzwierciedlenie w ich stosunku do gości.

Podobnie jak w przypadku wszystkich miast na Borneo, centralnym punktem Kuching i powodem jego istnienia jest rzeka. To właśnie podróż rzeką Sarawak jest najlepszym sposobem, na poznanie Kuching z najlepszej strony. Od rzeki widać malownicze malajskie wioski, meczet ze złotą kopułą, wiktoriański fort, całą ulicę dziewiętnastowiecznych chińskich sklepików oraz imponujący pałac Astana. Wszystko to na tle odległych, malowniczych gór. 

Centrum miasta Kuching jest dobrze zachowane i bardzo kompaktowe. Praktycznie do wszystkich ważniejszych atrakcji dotrzemy pieszo. Wąskie, tętniące życiem ulice są pełne sklepów sprzedających wszelkiego rodzaju towary. Znajdują się tu ozdobne chińskie świątynie, wiele doskonałych przykładów architektury w stylu kolonialnym, piękne nabrzeże i kilka interesujących muzeów, w tym historyczne Muzeum Sarawak. Można spróbować lokalnych przysmaków, takich jak mięso jelenia i wypić szklankę lub dwie tuak, czyli lokalnego wina ryżowego.

Kuching ma niezwykłą nazwę. Słowo to w języku malajskim oznacza "kota". Istnieje wiele opowieści, jak powstała ta nazwa, okazuje się jednak, że z kotami ma to niewiele wspólnego. Nazwa miasta najprawdopodobniej wywodzi się od chińskiego słowa kochin, czyli "port” lub pochodzi od nazwy "kocie oko". To owoc, blisko spokrewniony z liczi, który na tym obszarze spotykany jest bardzo często. Mimo to, w Kuching można zwiedzić także wyjątkowe Muzeum Kotów, które gromadzi wszelkie eksponaty związane z tymi zwierzętami oraz podziwiać wiele kocich pomników.

 

 

Zobacz również